Több, mint két hónapja van eee kilencszázasom. Ez idő alatt bőven volt lehetőségem kitapasztalni, sőt, trükközni is vele. Most a hardverről lesz szó.
A merevlemez, RAM és processzor szentháromság (10/10)
Féltem, hogy a 900-as processzor gyenge teljesítményt nyújt majd a csilivili flash weblapokon, tömörített video lejátszásakor vagy több alkalmazás egyidejű használata során, de azt kell mondanom, hogy ezt a részt pont jól lőtték be. Nyilván, a netbookok számára fejlesztett 901-es még gyorsabb és energiatakarékosabb lesz, de a Centrino -leszámítva fogyasztását- kiválóan teljesít, pont annyit, amennyit kell. Tuti, hogy nagy érdeme van ebben az 1GB RAM-nak is, de hogy a 7.0-ás photoshop 6mp alatt üzemkész, azért az nagyon rendben van. A 16GB háttértár, ha az ember nem ide menti le fél életét és a torrentbirodalom összes divx-ét, több, mint nagyvonalú. Lehet finnyáskodni, hogy melegszik, hogy az Atom gyorsabb, de mindennapos feladatokra (dokumentum, böngészés, mail, képnézegetés, sőt, szerkesztés, médiafile lejátszás) már ez a 900-as gép is tökéletes. Azt kaptam, amit szerettem volna.
A képernyő (9/10)
Köszönhetően a 1024-es felbontásnak, nem tűnik rémesen kicsinek, bár összehasonlítva egy nagyképernyős hagyományos laptoppal, nagyon aprók a betűk, a pixelek. A felbontást javítani 9" esetén teljességgel felesleges, ha a képernyő méretét növelnék, akkor a gép is megnőne vele együtt, abban meg semmi pláne nincs. Az élessége és fényereje pedig több más laptop büszkeségére válna.
Billentyű, tapipad (7/10)
A klikkek kemények, a tapipad is furcsa picit, nem beszélve arról, hogy kicsi. Túl lehet élni, de itt érződik, hogy olcsó anyagból kellett dolgozni. A 901-ben már azért nagyobb, és a klikkelésen is javítottak. A billenytűzet tényleg megszokható, még ha bajnok sebességgel tízujjazni még a legtüzesebb titkárnő sem tud rajta.
Hang, wifi, webcam, mikrofon (9/10)
A hangszóró szórja a hangot, a wifi meg működik. Jó, ennél egy fokkal kellemesebb a helyzet: a hangkártyát hifire kikötve is igen kellemes hangot kapunk, és a wifi is jó messzire elvisz, messzebbre mint a régi laptopom. Bár a mikrofon néha alapzajos volt, a webcam mindig megfelelő képet ad.
Akkumulátor (5/10)
A necces pont. Sajnos, nem lehet otthonfelejteni a madzagot, így a 930 grammhoz jó esetben még mindig hozzájön az a maradék 120g, amit a töltő jelent. Igaz, a rendes laptopom töltőjét is mindig magamnál hordtam, és az sokkal nehezebb volt. És ami a tapasztalat: a gép csurig töltött aksiról a vészhelyzetig 110-120 perc alatt merül le.
Design, kellékek, perifériák (10/10)
Azt még sosem hangsúlyoztam eléggé: az eeekhez hordozótasak is jár. Puha, plüssszerű anyagból készült, diszkrét, kávéfoltot megtűrő szürke színben. Eszméletlenül hasznos. Egy párhetes gépen is lehet látni a mindennapos hordozás nyomait, míg az eee külső borításán egyetlenegy karc sincs, köszönhetően a táskának. A perifériák, mint USB hely, VGA kimenet, LAN, hangcucc, és MMC/SD hely remekül, megfelelő számban vannak elhelyezve. És jöjjön a design: a mai napig örömmel fogom meg, fehér, helyes, praktikus, cuki, és gyönyörű, elhiszem, hogy valakinél fétistárgy.
A hardver részben 10 pont levonás az 60-ból, főleg az aksi miatt, így nem 'best buy', hanem 'csak' rendkívül jó kütyü. És még a szoftver hátravan.